Syfon zlewozmywakowy – tradycyjny czy automatyczny?

0
Syfon zlewozmywakowy – tradycyjny czy automatyczny?

Bez syfonu użytkowanie zlewu jest niemożliwe – to jego nieodłączny element. Niezależnie od tego, czy dopiero urządzamy, czy remontujemy pomieszczenia, w których będziemy posiadać zlewozmywaki, przed podjęciem decyzji o zakupie warto znać różnice między dostępnymi na rynku syfonami. Mimo, że są uznawane za mało ważne, pełnią one bardzo istotną funkcję w całej instalacji, dlatego należy również przyjrzeć się tej kwestii. W dzisiejszym artykule podpowiadamy, czym się charakteryzują poszczególne rodzaje syfonów zlewozmywakowych. Zapraszamy do lektury!

Czym tak naprawdę jest syfon?

Syfon zlewozmywakowy jest elementem łączącym zlewozmywak z kanalizacją. Zawsze jest umieszczany pod zlewem, by był jak najmniej widoczny, np. zabudowując go szafką. Odpowiedzialny on jest między innymi za odprowadzanie wody z komory zlewu, zamykanie zaworu odpływowego czy zatrzymywanie nieprzyjemnych zapachów. Syfony możemy podzielić ze względu na budowę na butelkowe, używane raczej w łazience oraz w kształcie „U” stosowane w kuchni. Obecnie można także wybrać syfony, które pozwolą zaoszczędzić miejsce w szafce. Taki produkt ma dodatkową rurkę dzięki której wsunięty jest w głąb szafki – w ten sposób można zaoszczędzić dużo miejsca i zaplanować jej wyposażenie z większą swobodą. Dzięki temu, bez większego kłopotu umieścimy w szafce chociażby odpowiednie kosze do segregacji odpadów. Wszystkie dostępne w naszej ofercie zlewy posiadają taką dodatkową rurkę.

Syfon zlewozmywakowy – działanie

Zasada działania syfonu jest naprawdę prosta. Zużyta woda zostaje odprowadzona ze zlewu do pionu kanalizacyjnego budynku, a stamtąd do kanalizacji czy szamba, lecz część wody zostaje zatrzymana w syfonie zlewozmywakowym (stąd też określenie syfonu mianem zamknięcia wodnego). Pozwala to na nieprzedostawanie się gazów ściekowych do pomieszczenia, dzięki czemu unikamy przykrych zapachów w domu. Czasem zdarzy się, że w syfonie nie będzie dostatecznej ilości wody do utworzenia zamknięcia hydraulicznego, więc do pomieszczenia może przedostawać się nieprzyjemny aromat z głównego kolektora kanalizacji. Takie sytuacje występują najczęściej, gdy instalacja nie jest używana dłuższy czas bądź kiedy system odpowietrzenia kanalizacji nie działa prawidłowo.

Syfon manualny i syfon automatyczny – różnice

Syfon manualny (nazywany często tradycyjnym bądź klasycznym) charakteryzuje się tym, że jego górna część zakończona jest korkiem z sitkiem i uchwytem, którego zamknięcie oraz otwarcie odbywa się manualnie – naciskając sitko. O ile zanim napełnimy zlew, nie jest to nieprzyjemne, o tyle sytuacja może się zmienić, kiedy będziemy chcieli ten zlew opróżnić. Jeśli chodzi o syfon automatyczny, to sitko połączone jest z linką i pokrętłem umieszczonym na zlewozmywaku. Przekręcając pokrętło zamykamy bądź otwieramy odpływ, więc nie jesteśmy zmuszeni do kontaktu ze zużytą wodą.

  • Ze względu na komfort użytkowania obecnie częściej kupowany jest syfon automatyczny – jest estetyczny, a także nie wymaga od nas kontaktu z pozostałościami w zlewie.
  • Jeśli chodzi o utrzymanie czystości – oba rozwiązania umożliwiają zachowanie takiego samego poziomu higieny. Oczywiście powinniśmy także wziąć pod uwagę pomieszczenie, w którym będziemy instalować taki syfon. Inne oczekiwania i potrzeby będziemy posiadali w stosunku do kuchni prywatnej, a inne do pomieszczenia gospodarczego czy naszej firmy.

Nie każdy syfon będzie pasował do wybranego przez nas zlewozmywaka, posiadanej instalacji wodnej, dlatego nie można jednoznacznie zdecydować, który będzie lepszy. Nie ma uniwersalnego rozwiązania! Zarówno syfony manualne, jak i automatyczne mają swoich zwolenników oraz przeciwników, dlatego znając wszystkie różnice między nimi, możemy wybrać coś, co będzie odpowiadało naszym indywidualnym potrzebom. Niezależnie od rodzaju syfonu warto zawsze celować w produkty najwyższej jakości oraz trwałe, by służyły jak najlepiej przez wiele lat!

Komentarze do wpisu (0)

Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28
Kategorie wpisów
Chmura tagów
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl