Zlewozmywaki to niesamowicie przydatne oraz trwałe elementy wyposażenia w każdej kuchni. Szeroki wybór typów i wykończeń sprawia, że obecnie nie ma problemu ze znalezieniem odpowiedniego do danej aranżacji. Zlewy granitowe, ceramiczne i stalowe to trzy najbardziej popularne wybory. Jednak jak je czyścić, by jak najdłużej nam służyły, a także zachowały swój idealny wygląd? Sprawdźmy!
Jak czyścić zlewy ceramiczne?
Czyszczenie ceramicznych zlewozmywaków nie musi być trudne ani stresujące, jeśli wykonasz odpowiednie czynności. Jako że ceramika jest bardzo twarda, możesz użyć szczotek zarówno o miękkim, jak i twardym włosiu. Następnie do czyszczenia powierzchni zlewów, takich jak Mataro marki Reginox, możesz użyć płynu do mycia naczyń, a nawet Cifu czy dedykowanego Biotoppu. Pamiętaj, aby detergent dokładnie zmyć ciepłą wodą, aby uniknąć osadzania się kamienia.
Jeśli zlewozmywak jest zakamieniony, możemy użyć odkamieniacza z lekkimi kwasami, aby usunąć osad. Upewnij się jednak, że zawsze sprawdzasz zalecenia producenta dotyczące korzystania z wybranego produktu czyszczącego.
Mycie zlewozmywaków stalowych
Jeśli Twój zlewozmywak jest ze stali, istnieje kilka prostych metod czyszczenia, które mogą pomóc uchronić go przed pojawieniem się poszarzałej powłoki.
Przede wszystkim należy regularnie czyścić go wodą i detergentem oraz delikatnymi szczotkami, aby go nie zarysować, a także, by zapobiec gromadzeniu się kamienia oraz osadu. Takie proste czynności mogą przedłużyć ładny wygląd naszego zlewu. Ważne jest, aby wiedzieć, że prawidłowo wyczyszczony zlewozmywak można następnie wypolerować. Najlepiej sprawdzi się do tego bawełniana szmatka. Unikaj tkanin, które mogą pozostawiać na powłoce resztki materiału.
Jak widać, zlewy stalowe i ceramiczne nie wymagają dużego nakładu naszej pracy podczas czyszczenia.
Jak dbać o zlew granitowy?
Czyszczenie zlewozmywaków granitowych to wbrew pozorom dość proste zadanie. Jednak aby uzyskać optymalny rezultat czyszczenia, musimy postępować według poniższych wskazówek.
Po pierwsze, przed rozpoczęciem czyszczenia musimy wlać do zlewu kilka litrów czystej, bieżącej wody wraz z detergentem, pamiętając o zatkaniu odpływu. Wlewa się ją w celu zmiękczenia osadu i usunięcia luźnych resztek jedzenia.
Następnie powinniśmy użyć łagodnych środków czyszczących, aby usunąć rozpuszczalne w wodzie osady oraz plamy. Dobrym wyborem jest delikatny płyn do naczyń. Warto pozostawić detergent na zlewozmywaku na kilka minut.
Do czyszczenia zlewozmywaka granitowego, np. modelu ONE 4110 U, możemy użyć także octu. Musimy rozcieńczyć go w równych proporcjach z wodą, a następnie zwilżyć tą mieszanką powierzchnię zlewu i zostawić ją na kilku minut, po czym spłukać.
Zalecenia dotyczące czyszczenia zlewozmywaków zależą od wykończenia i materiału użytego do ich produkcji. Pamiętajmy, aby zawsze szukać informacji na temat produktu, który wybraliśmy, abyśmy mogli dokonać optymalnego doboru metody czyszczenia. Upewnijmy się, że używamy tylko sprawdzonych środków czystości, żeby uniknąć uszkodzenia lub odbarwienia zlewu. Doskonałe produkty znajdziesz w naszej ofercie.
Jan
Mycie zlewu ceramicznego to po prostu przetarcie gąbka z płynem i spłukanie. Najprostsze i najszybsze to są moje doświadczenia. Stalowy tak samo chyba, że jest już trochę kamienia to musimy mocniej potrzeć gąbka z płynem i najlepiej wytrzeć do sucha. Z granitem jest najwiecej pracy ale przez to, że czyścimy go rzadziej i mamy więcej kamienia do usunięcia.