Zlew ceramiczny czy kompozytowy. Który wybrać?

0
Zlew ceramiczny czy kompozytowy. Który wybrać?

Kuchnia to serce domu, a zlew jest jednym z podstawowych elementów jej wyposażenia. Nie tylko służy do mycia naczyń i przygotowywania posiłków, ale również wpływa na estetykę oraz funkcjonalność pomieszczenia. Mnogość rodzajów dostępnych na rynku zlewozmywaków sprawia, że nie wiemy, na który tak naprawdę powinniśmy się zdecydować. Dziś porównamy dwa typy najczęściej wybieranych zlewów, dzięki czemu wybór jednego z nich będzie znacznie łatwiejszy. Ceramiczny czy kompozytowy? Sprawdźmy!

Z czego są wykonane zlewozmywaki ceramiczne i kompozytowe?

Zlewy ceramiczne są wykonywane z kamionki szlachetnej, która jest formowana i następnie poddawana wypalaniu w wysokiej temperaturze, osiągającej około 1500 stopni. Kompozytowe natomiast są wykonywane z mieszanki żywicy poliestrowej lub akrylowej z dodatkiem różnego rodzaju kruszyw mineralnych, takich jak kwarc, czy granit.

Trwałość

Dzięki metodzie powstawania oraz kamionce zlewy ceramiczne słyną z niesamowitej trwałości i odporności na skrajne temperatury (niestraszna im nawet rozgrzana patelnia). Przy odpowiedniej pielęgnacji mogą służyć całymi latami! Z kolei utwardzone materiały zlewozmywaków kompozytowych sprawiają, że są one także odporne nie tylko na wysoką bądź niską temperaturę, ale i uderzenia – cechują się większą wytrzymałością. Mogą jednak się odbarwiać przez zbyt mocne środki czyszczące.

Styl

Tradycyjnie zlewy ceramiczne kiedyś były dostępne jedynie w białym kolorze, ale obecnie producenci nie zamykają się na żadną z barw, dlatego bez problemu znajdziemy je w czarnej, szarej czy nawet czerwonej wersji. Co więcej, występują one w różnych stylach – od klasycznych, zaokrąglonych, po bardziej nowoczesne, minimalistyczne o prostej i eleganckiej formie. Istnieją również zlewy ceramiczne z dekoracyjnymi wzorami, które będą stanowiły niecodzienny element w kuchni. Kompozytowe zlewy częściej montuje się tych utrzymanych w stonowanej, zbliżonej naturze kolorystyce, czyli w beżu, brązie czy szarości. Ich kształty sprawiają, że odnajdą się w pomieszczeniach urządzonych w stylach: nowoczesnym, industrialnym, skandynawskim czy klasycznym.

Cena

Ceny zlewozmywaków ceramicznych i kompozytowych zależą od wielu czynników, takich jak marka, rozmiar, kolor czy wzór, jednak te pierwsze są znacznie droższe ze względu na koszty produkcji i materiały używane do ich wykonania. Proces produkcji zlewu ceramicznego jest bardziej skomplikowany, a kamionka szlachetna, z której są wykonane, trudniej dostępna i droższa w porównaniu do kruszyw mineralnych oraz żywic poliestrowych lub akrylowych używanych do produkcji zlewów kompozytowych.

Wybór odpowiedniego zlewozmywaka do kuchni zależy głównie od budżetu i preferencji. Oba są tak samo funkcjonalne, więc jeśli podoba nam się bardziej zlewozmywak z tworzywa naturalnego i jesteśmy gotowi o niego zadbać, to ceramika jest dobrym rozwiązaniem. Z kolei kompozyt będzie świetny, jeśli szukamy czegoś, co jest łatwe w pielęgnacji i będzie służyć przez długi czas. Bez względu na to, jaki typ zlewu wybierzemy, przed dokonaniem zakupu powinniśmy sprawdzić, co nas może czekać. Nie ma nic gorszego, niż żałować swojej decyzji po fakcie.

Komentarze do wpisu (0)

Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31
Kategorie wpisów
Chmura tagów
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl